ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ

Παιχνίδι για γερά νεύρα…. Ο Σλούκας (στο φινάλε) ευστόχησε στις 2 πρώτες βολές, αστόχησε στην 3η και η Βραζιλία πήρε τη νίκη !!! (ΒΙΝΤΕΟ)

MEDIA/ΑΘΛΗΤΙΚΑ/ΕΛΛΑΔΑ/ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ/ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ/ΚΟΣΜΟΣ by

Μετά την άνετη νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο η Εθνική Ελλάδος αντιμετώπισε τη Βραζιλία, στη δεύτερη αγωνιστική για τον 6ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, από την οποία και ηττήθηκε με 79-78.

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ δίνει το τρίτο και τελευταίο της παιχνίδι μεθαύριο, Πέμπτη, με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία, με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο. Το ματς αυτό θα ξεκινήσει στις 15:00 ώρα Ελλάδος και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ, όπως και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια του Μουντομπάσκετ.

Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία στην τελευταία φάση να πάει το ματς στην παράταση, με τις τρεις βολές του Κώστα Σλούκα. Οι δύο πρώτες βολές του Σλούκα πήγαν… άγγιχτες στον στόχο, η τρίτη κατέληξε πρώτα στη στεφάνη, με τον Καμπόκλο να επεμβαίνει και να την σπρώχνει μακριά από το καλάθι! Και εκεί η Εθνική έχασε την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση…

Η σκληροτράχηλη Βραζιλία ήταν καλά διαβασμένη, δεν… φοβήθηκε όταν έμεινε πίσω με 17 πόντους (23-40) και έφερε την Ελλάδα στα όρια της, με καλές επιλογές και μπασκετικό «ξύλο». Έτσι, η ομάδα του Άτσο Πέτροβιτς είχε σταθερά το προβάδισμα στο θρίλερ των τελευταίων λεπτών και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη (79-78), που αποκάλυψε πολλές από τις αδυναμίες της Εθνικής και τοποθέτησε την Ελλάδα πιθανότατα στην δεύτερη θέση, με την προυπόθεση φυσικά ότι θα έρθει η νίκη στον «τελικό» με τη Νέα Ζηλανδία (5/9. 15:00).

Πρίντεζης (20 πόντοι) και Καλάθης (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) διακρίθηκαν για την Εθνική μας, αρνητικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που είχε 13 πόντους με 3/7 εντός παιδιάς και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική μας προηγήθηκε με 19-15 της Βραζιλίας, η οποία έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ημίχρονο στο παιχνίδι με την Εθνική μας να προηγείται 30-40 της Βραζιλίας. Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Πρίντεζης με 14 πόντους και ο Καλάθης με 11.

Εφιαλτικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για την Εθνική μας στην αναμέτρηση με τη Βραζιλία. Το επιμέρους σκορ ήταν 26-13 υπέρ των καριόκας που ανέτρεψαν τη διαφορά των 10 πόντων με την οποία έχαναν στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 56-53.

Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό, με τους Βραζιλιάνους να απομακρύνονται (76-71) στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Παπανικολάου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Λους και κράτησε ζωντανό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (76-73). Με ένα μεγάλο τρίποντο από τον Πρίντεζη από τα 8 μέτρα, η ομάδα του Σκουρτόπουλου ισοφάρισε (76-76 στα 35 δευτερόλεπτα).

Ο Βαρεζάο έγραψε το 78-76 στα 14 δευτερόλεπτα, ο Καλάθης έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά, με τον Γιάννη κάνει φάουλ (5ο ατομικό) στον Μπαρμπόσα, ο οποίος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές (79-76).

Με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Σλούκας πήρε την μπάλα και πολύ έξυπνα κέρδισε το φάουλ από τον Λουσάντα και πήγε στη γραμμή για τρεις βολές. Εντούτοις, ο γκαρντ της Φενέρμπαχτσε ευστόχησε σε δύο από τις τρεις βολές και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τους Βραζιλιάνους να επικρατούν 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53,

Βραζιλία (Πέτροβιτς): Ματέους, Χουέρτας 2, Λους 4, Λουσάντα, Μπενίτε, Μπαρμπόσα 13, Γκαρσία 13 (6 ασίστ), Μαρκίνιος 15, Καμπόκλο 8 (10 ριμπ.), Λίμα, Φελίτσιο 2, Βαρεζάο 22 (9 ριμπ.)

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης, Καλάθης 16 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Μπουρούσης 4, Σλούκας 9 (11 ασίστ), Βασιλόπουλος, Γ. Αντετοκούνμπο 13, Θ. Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 5 (5 ριμπ.), Παπαπέτρου 7, Μάντζαρης, Παπαγιάννης 4